Sedert deze week werkt de Natuurpuntploeg in de Spanjaardduin. Gedurende één maand worden de exotische woekerplanten verwijderd uit het natuurgebied. De aandacht gaat hierbij uit naar het verwijderen van de smalle olijfwilg op de hoogste duintop.
Woekerplanten hebben een negatieve impact op biodiversiteit, economie, infrastructuur of volksgezondheid. Ze komen op verschillende manieren in de natuur terecht. Ze worden vaak aangeplant en van daaruit ontsnappen de planten in de vrije natuur. Ook via het dumpen van tuinafval in de natuur, ondergrondse wortelnetwerken, zaden of vogels die de bessen opeten kunnen de planten zich vestigen in de natuur, waar ze geen natuurlijke concurrentie hebben. Ze krijgen vrij spel om zich ongelimiteerd te vermenigvuldigen en uit te breiden.
Het LIFE DUNIAS-project is een natuurherstelproject dat de volledige Vlaamse kuststreek vrijmaakt van struikachtige invasieve uitheemse planten. Het project loopt tot 2026. DUNIAS is een letterwoord en staat voor ‘DUNe restoration by tackling Invasive Alien Species’, vrij vertaald: het herstel van onze duinen door het verwijderen van woekerplanten.
Meer info : LIFE DUNIAS | Agentschap voor Natuur en Bos